Optimista hangulat Ukrajnában: Kijev válasza az amerikai támogatás felfüggesztésére – még fél évig bírni fogjuk.


Fegyir Veniszlavszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna számára elengedhetetlenek a légvédelmi rendszerek, valamint a hosszú hatótávolságú, precíziós rakéta-sorozatvetők - erről számolt be a Kiszo, az RBK-Ukrajina hírportálra hivatkozva.

A Legfelső Tanács zárt ülésen tárgyalta a nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottság előtt azt a negatív forgatókönyvet, amely szerint az USA felfüggeszti katonai támogatását Ukrajna számára, tájékoztatott Fegyir Veniszlavszkij, a védelmi bizottság tagja.

Ukrajna jelenlegi tartalékai körülbelül hat hónapig elegendőnek tűnnek, de utána a helyzet komolyabb kihívások elé nézhet. Veniszlavszkij kifejtette, hogy sürgősen új fegyverszállítási forrásokat kell felkutatni a potenciális hiányosságok kiküszöbölése érdekében.

Egyidejűleg megfigyelték, hogy Ukrajna hadiipara az utóbbi három év során jelentős előrelépéseket tett, amelyek lehetővé tették a fenyegetések és kockázatok mérséklését. Ugyanakkor bizonyos fegyverek, különösen a légvédelmi rendszerek és a nagy hatótávolságú precíziós rakéta-sorozatvetők gyártásában Ukrajna hiányosságokkal küzd, így ezek tekintetében teljes mértékben az amerikai támogatásra támaszkodik.

A szakértők állítása szerint az európai támogatás jelenleg nem elegendő. Bár az Egyesült Államok fegyverszállításainak felfüggesztése nem azonnal érzékelhető a harctéren, az ukrán hadsereg még mindig képes lehet elkerülni a teljes összeomlást, ha legkésőbb nyár elejéig számíthat az európai országok segítségére. Eközben Robert Fico, Szlovákia kormányfője bejelentette, hogy Szlovákia nem kíván anyagi támogatást nyújtani Ukrajnának, és arra figyelmeztetett, hogy más európai államoknak is fel kellene hagyniuk a támogatásokkal.

Donald Trump amerikai elnök hirtelen hatállyal leállította az Ukrajna számára nyújtott összes katonai támogatást. A hivatalos nyilatkozat szerint ez a döntés addig érvényes, amíg nem bizonyosodik be, hogy az ukrán vezetés valóban elkötelezett a béke iránt. A Washington és Kijev közötti feszültség a Zelenszkij-Trump találkozó során érte el csúcspontját, ahol a várakozásokkal ellentétben inkább kiabálás és konfliktus jellemezte a politikai diskurzust a szerződések aláírása helyett. Az események Magyarországot is érinthetik, hiszen az energiapolitikai következmények messzire nyúlhatnak. Ugyanakkor a vita új lehetőségeket is teremthet, hiszen minden konfliktus új győzteseket hozhat magával.

Related posts