Orbán Viktor politikai tanácsadója részletesen kifejtette, hogy milyen tényezők befolyásolták a kormány döntését.


"A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába" - közölte Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója kifejtette, hogy miért döntöttek úgy, kiléptetik Magyarországot a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Gulyás Gergely csütörtökön bejelentette, hogy a kormány elindítja Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A Miniszterelnökséget irányító miniszter úgy véli, hogy a bíróság az eredeti küldetésétől eltávolodva politikai entitássá alakult, amit jól tükröz a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen benyújtott vádemelés. A kormány ezt a folyamatot elfogadhatatlannak ítéli, ezért megszünteti részvételét a bíróság tevékenységében. Az izraeli kormányfő éppen csütörtökön folytatott megbeszélést Orbán Viktor miniszterelnökkel a Karmelita kolostor falai között. Ezt követően több ellenzéki párt és politikai szereplő is kifejtette véleményét az események kapcsán.

Orbán Balázs a Facebook oldalán felhívta a figyelmet arra, hogy az emberiesség elleni bűncselekményekkel foglalkozó Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) célja az volt, hogy háborús helyzetek után igazságot szolgáltasson, elősegítse a tartós megoldásokat, és hozzájáruljon a békefolyamatokhoz. Azonban az ICC az utóbbi években több alkalommal is olyan döntéseket hozott, amelyekbe beavatkoztak még aktív konfliktusokba, ami nemcsak a béke megteremtését nehezítette meg, hanem sokak szerint a tagállamok bizalmával is visszaéltek. Ha a konfliktusban érintett államok vezetőit elfogatóparanccsal sújtják, akkor jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet így előmozdítani a tárgyalásokat és a tartós rendezést?

A miniszterelnök politikai igazgatója ezt követően világosan, pontokba szedve ismertette véleményét:

Orbán Balázs végül leszögezte: "A Nemzetközi Büntetőbíróság jelenlegi működése nem illeszkedik többé Magyarország békestratégiájába. A nemzetközi szervezeti tagságunknak csak akkor van értelme, ha az a világban zajló háborús konfliktusok békés lezárásán dolgozik. Sajnálatos módon az ICC esetében ez már nem biztosított".

Related posts