Orbánék a jordániai elit családok közül választották ki Irak nagykövetét.


Bagdadba, az iraki magyar nagykövetség élére jelölik Oszama Naffát, aki a könnyített magyar állampolgársághoz jutott - számolt be róla a Hvg.hu. Naffa korábban az Egyesült Arab Emírségek nagyköveteként tevékenykedett.

Szijjártó Péter külügyminiszter Irakba tervezett nagyköveti posztra jelölte Oszama Naffát, aki jordániai származású magyar üzletemberként a Fidesz-kormányokkal és személyesen Orbán Viktorral is szoros kapcsolatot ápol. A nagykövetjelölt kinevezésére vonatkozó meghallgatást hétfőn tartja az Országgyűlés külügyi bizottsága.

Hétfőn zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával hallgatják majd meg a nagykövetjelölteket

Oszama és három testvére jól ismert figurák Magyarországon. Tinédzserkorukban érkeztek a jordániai Ammánból, és itt, az egyetemista éveik után, közösen vágtak bele vállalkozási kalandjaikba. Legnevesebb projektjük, a Jordan Tours utazási iroda, hosszú időn át élvezte a siker ízét, azonban 2005-ben a kártalanítási szabálytalanságok következtében kénytelenek voltak megszüntetni a céget. Oszama Naffa 2013 és 2015 között a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. arab országokért felelős kereskedelmi igazgatójaként a keleti nyitás politikájának kulcsszereplője lett.

Karrierje szempontjából jelentős lépés volt, hogy 2014-ben zökkenőmentesen megszerezte a magyar állampolgárságot. Az egyszerűsített honosítási kérelmét január folyamán adta be, és márciusra már a kezében tarthatta a magyar dokumentumait. Az Alkotmányvédelmi Hivatal ugyanis nem talált nemzetbiztonsági kockázatot az ügyében, ami hozzájárult a gyors elbíráláshoz.

A család vezetője, Zaid Naffa, sajnos kétszer is elvérezett a nemzetbiztonsági átvilágításon.

Zaid Naffa ügye 2016-ban került a figyelem középpontjába, amikor a sajtó nyilvánosságra hozta, hogy a szaúdi üzletember, Gaith Pharaon, akit az FBI is körözött, közösen nyújtott be állampolgársági kérelmet a magyar hatóságokhoz. Pharaon 2017 januárjában elhunyt, míg Naffa kérelmét a Terrorelhárítási Központ nemzetbiztonsági átvilágítása során elutasították, mivel kockázatosnak találták. Érdekesség, hogy Zaid Naffa már az első Orbán-kormány idején is próbálkozott a magyar állampolgárság megszerzésével, de akkor is a nemzetbiztonsági szűrőn akadt fenn.

Naffát sokan a Pharaon magyarországi "kapcsolattartójaként" emlegették. A szaúdi milliárdos, Pharaon, például a seregélyesi Zichy-Hadik-kastély és a József nádor téri egykori Postabank-székház birtokosa volt. Az utóbbit részben attól a BDPST Ingatlanforgalmazó Zrt.-től szerezte meg, amelynek egyik tulajdonosa Orbán Viktor veje, Tiborcz István.

Naffá, Pharaon ügyvédje, és Tiborcz 2016 folyamán többször is együtt kávézgattak, amit több fényképen is megörökítettek. Érdekes módon, Pharaon egyik vállalkozása a miniszterelnök közvetlen szomszédságában vásárolt meg egy házat és telket. Orbán Viktor a Pharaonnal való kapcsolatáról egy diplomáciai díszvacsorán tett megjegyzést, ahol hangsúlyozta, hogy "Pharaon professzor díszvendégként volt jelen".

Zaid Naffa azóta is szoros kapcsolatokat ápol a kormányzati körökben, különösen a Fidesz vezetőivel és az Orbán családdal. Ennek fényében nem meglepő, hogy a nemzetbiztonsági szempontból aggályos konzul 2018-ban a Parlament karzatáról, díszvendégként szemlélhette Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételét. Emellett 2021-ben a vadászati kiállításon is feltűnt, jelezve, hogy továbbra is aktív szereplője a politikai életnek.

Related posts