Pénteken egy lenyűgöző égi látványosságra készülhetünk: hét bolygó varázslatos együttállását csodálhatjuk meg az éjszakai égbolton.


A következő alkalommal, amikor ez a hét bolygó együttállásban ragyog az égen, 2040-re tehető.

2025. február 28-án egy különleges égi eseménynek lehetünk szemtanúi: a Naprendszer hét bolygója – Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz – egyszerre áll sorba az égbolton, amit bolygófelvonulásnak nevezünk. Ez a lenyűgöző együttállás legközelebb 2040-ben ismétlődni fog – figyelmeztet a The Economic Times.

A bolygófelvonulás olyan csillagászati esemény, amikor több bolygó látszólagos vonalba rendeződik az égbolton. Ez a jelenség a bolygók Nap körüli keringésének következménye, amely során időnként egy irányból tekinthetünk rájuk a Földről. Bár 4-5 bolygó együttállása viszonylag gyakori, mind a hét bolygó egyidejű megjelenése rendkívül ritka.

A feburár 28-i esemény azért olyan különleges, mert a Merkúr is csatlakozik a bolygók sorához, amely általában nehezen észlelhető közelsége miatt a Naphoz. Most azonban a szürkületi órákban megfigyelhető lesz, így mind a hét bolygó egyszerre látható az égbolton. Ez az utolsó alkalom, hogy ilyen jelenséget láthatunk 2040-ig.

Az időzítés kulcsfontosságú! A legideálisabb megfigyelési pillanat közvetlenül napnyugta után kínálkozik, amikor a bolygók a horizont mentén rendeződnek el.

Keressünk egy félreeső, sötét zugot, messze a város fényeitől, hogy csökkentsük a fényszennyezést és optimálisabbá tegyük a megfigyelés körülményeit.

Míg a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz szabad szemmel is könnyen észlelhetők az éjszakai égbolton, addig az Uránusz és a Neptunusz megfigyeléséhez elengedhetetlen, hogy távcsövet vagy binokulárt használjunk.

Tekintsünk a nyugati égbolt irányába naplemente után, amikor a bolygók egy szemet gyönyörködtető sorban sorakoznak. A Vénusz, mint a legfényesebb égitest, könnyen magára vonja a figyelmet a nyugati horizonton. A Mars, a jellegzetes narancsos-vörös árnyalatával, szintén emlékezetes látványt nyújt. A Jupiter és a Szaturnusz, mint fehér fényű gyöngyszemek, diszkréten ragyognak az égbolton. A Merkúr, alacsonyan a horizont közelében, csak rövid időre mutatkozik meg a szürkület varázsában. Az Uránusz és a Neptunusz, mivel távoli bolygók, gyengén fénylenek, így érdemes távcsövet hozni, hogy felfedezhessük őket a csillagok között.

Related posts