A HUN-REN kilenc magyar felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodást az űripari hálózat kiépítésére.

Hankó Balázs, a kulturális és innovációs tárca vezetője köszöntő beszédében rámutatott: egy nemzet kutatási, oktatási és tudományos színvonalát legjobban az űriparban, az űrkutatás területén és az űrtudományokban való részvételük tükrözi. Az utóbbi évek során jelentős fejlődést értünk el ezen a téren - emelte ki.
Emlékeztetett arra, hogy amikor a HUNOR program elindult, sokan kétkedve álltak hozzá, de végül célba értünk. Ehhez nélkülözhetetlen volt a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KM), a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint egyetemeink és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat figyelemre méltó támogatása - emelte ki.
Hankó Balázs elmondta: egyetemeink a UniSpace programban jelentős együttműködésbe kezdtek, amelyben nemcsak az űrgyógyszerészet és űr-orvostudomány szerepel, hanem többek között az élelmiszeripari és a mérnöki tudományág is képviselteti magát.
A minisztérium a Spacelab hálózatot mint a kiváló kutatási együttműködés példáját emelte ki, amely folytatja és továbbfejleszti azokat az eredményeket, amelyeket Kapu Tibor űrhajósunk innovatív kísérletei teremtettek meg.
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos kiemelte: a HUNOR program igazi csapatmunka volt, világszinten kiemeltek az eredményeik, és történelmi nemzetegyesítő küldetéssé is vált. Hozzátette: egy robbanásszerűen fejlődő iparágban a 21. század történelmét írjuk a világűrben.
A miniszteri biztos kiemelte, hogy elengedhetetlen, hogy olyan szakembereink és kutatóink legyenek, akiket itthon, kutatási projektekkel tudunk megnyerni és megtartani. Emellett fontos, hogy más országokból, akár magyar, akár külföldi szakértőket is sikerüljön hazahozni, hogy erősítsük a hazai tudományos életet.
Óriási lehetőségként értékelte mindazt, amit a HUNOR program révén elérhetünk, különösen a tudományos laboratóriumi hálózat megalapításának kezdetét.
Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora kiemelte, hogy a Hungarian Spacelab Network egy olyan együttműködés, amelybe olyan egyetemek kerültek, amelyek a HUNOR program keretein belül kiemelkedő energiát és kutatási elkötelezettséget tanúsítottak. Céljuk, hogy bemutassák képességeiket és eredményeiket a nemzetközi közönség előtt.
A projekt keretein belül számos neves intézmény működik együtt, köztük a Miskolci Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az Óbudai Egyetem, a Széchenyi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Debreceni Egyetem. Ezek az egyetemek közösen dolgoznak a tudományos és oktatási célok megvalósításán.
Kapcsolódó témák:
Ferencz Orsolya: 45 év után Magyarország nem egyszeri fellángolással tért vissza az emberes űrrepülés világába
Levált a Kapu Tibort szállító űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról - itt nézheti vissza az eseményt