Szenved a buxus? Ne ess kétségbe, a puszpángmoly még megfogható! + nézd meg a videót!


A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) lárváinak pusztítása olyan mértékűvé válhat, hogy komolyan elgondolkodhatunk rajta: vajon van-e még esélyünk megmenteni a buxusainkat. Jelenleg még lehetőségünk van a kártevő megfékezésére, de nem mindegy, milyen módszert választunk a probléma kezelésére!

A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Ha a kertész idejében nem korlátozza a növényen szaporodó, falánk lepkehernyók állományát, sajnos a növény megmentésére csekély reményünk marad.

A kicsi, kezdeti fejlődési stádiumban járó L, L lárvák ellen a védekezés megkezdése már indokolt. A kártevő ebben az életszakaszában telel át. A tavaszt már az apró hernyók kártételével indítja, a szövedékkel összeszőtt friss puszpánglevélkék között. A lárvák bábozódás után az időjárási körülményektől függően kelnek, majd újra párosodás, tojásrakás következik és a második nemzedék kelésével tovább sújtja dísznövényünket.

A kártevő molyok kívülről is berepülhetnek, de faiskolai csemetékkel is behurcolhatjuk kertünkbe, a parkokba. Gyakorlatilag folyamatos védekezést igényel a növény, ha emellett a faj mellett döntünk.

Ebben a videónkban a rovar életciklusáról, a kártevő előrejelzésének, a védekezés lehetőségeiről, és alternatív dísznövényekről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal, és reméljük, hogy sikerül segítséget nyújtanunk nézőinknek.

Related posts