A dán EU-elnökség gyors lépéseket tervez, amelyek következtében Magyarország elveszítheti szavazati jogát az Európai Tanácsban.
Azt látják, hogy Magyarországon folyamatosan alapvető jogok sérülnek.
Dánia azt szorgalmazza, hogy az Európai Unió minden rendelkezésére álló jogi eszközt alkalmazzon Magyarországgal szemben az uniós alapjogok megsértése miatt, beleértve a lisszaboni szerződés 7. cikkelye szerinti eljárás folytatását.
Dánia európai ügyekért felelős minisztere, Marie Bjerre, Aarhusban kifejtette véleményét a magyarországi helyzetről. A Politico jelentése szerint Bjerre aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Magyarországon továbbra is tapasztalhatóak az alapvető jogok megsértései. Hangsúlyozta, hogy fontos lenne megvizsgálni, vajon az uniós forrásokhoz való hozzáférés korlátozható-e azokkal az országokkal szemben, amelyek nem tartják tiszteletben az EU jogi kereteit.
Hetedik alkalommal rendeztek meghallgatást a magyar jogállamiság állapotáról, amely során Bóka János kifejtette, hogy szerinte ez csupán politikai nyomásgyakorlás eszköze.
A soros elnökség kiemelt témája lesz az uniós bővítés is. A tárcavezető megjegyezte, hogy Magyarország továbbra is blokkolja Ukrajna csatlakozását, de a koppenhágai vezetés "kész minden politikai és gyakorlati megoldást megfontolni, hogy előreléphessünk". Így amennyiben az EU tagállamai a jelenleginél szigorúbban alkalmaznák a 7. cikkely szerinti eljárást, az akár ahhoz is vezethetne, hogy Magyarországtól megvonják a szavazati jogot az olyan ügyekben, mint például a bővítés; ezáltal Orbán-kormány nem akadályozhatná meg Ukrajna EU-csatlakozását.
VSquare: Orbán Viktor valódi fenyegetést lát a 7. cikkelyes eljárásban, fél, hogy a Tisza Párt a 2026-os választást egy EU-tagságról szóló népszavazássá formálja átTöbb EU-s tagállam türelmetlen az Orbán-kormánnyal szemben, de nincs meg a kellő többség ahhoz, hogy a 7. cikkelyes eljárásban előrelépés legyen
Ugyanakkor mindez nem valósulhat meg Párizs és Németország támogatása nélkül, ami eddig nem történt meg. A magyar elutasítás miatt felmerült, hogy az Európai Bizottság Moldova csatlakozási folyamatát gyorsítsa fel, és a közeljövőben hivatalosan is megnyisson egy tárgyalási fejezetet. Ez ugyanakkor jelentős vitákat is okozhatna, mivel Chișinău és Kijev szorosan koordinációban folytatta a csatlakozási előkészületeket. Marie Bjerre jelezte, hogy Dánia nem támogatja a két tagjelölt különválasztását, és feltett célja, hogy együtt nyissák meg az első tárgyalási fejezetet mind Ukrajna, mind Moldova esetében.
A soros dán EU-elnökség a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki Kormányinfóján is előkerült. Gulyás Gergely hangsúlyozta, nem lehet megkezdeni az Ukrajnával való csatlakozási tárgyalásokat a magyar jóváhagyás nélkül. Jelezte, folyamatos a nyomásgyakorlás, hogy a magyar kormány járuljon hozzá Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásához. Ehhez Brüsszel, Kijev és korábban januárig Washington elég erős volt, Koppenhága már sokat nem tud hozzátenni.
Az Orbán-kormány különálló döntésével megakadályozta, hogy az Európai Unió megkezdje a csatlakozási tárgyalások első szakaszát Ukrajnával.