Az újabb lépés, amely Donald Trump által bejelentett vámokat célozza, milliárdok eurót érint, és jelentős hatással lesz a globális kereskedelemre.


Pedro Sánchez spanyol kormányfő az amerikai importvámokra válaszul egy 14,1 milliárd eurós cselekvési tervet jelentett be.

A spanyol miniszterelnök csütörtökön Madridban bemutatta azt a 14,1 milliárd eurós cselekvési tervet, melynek fő célja, hogy mérsékelje az amerikai elnök által bevezetett importvámok káros következményeit a dél-európai ország gazdaságára nézve.

Pedro Sánchez kiemelte, hogy a javasolt terv első pillére a tarifák által érintett vállalatok és munkahelyek védelmére helyezi a hangsúlyt. A második pillér pedig a termelési kapacitások átcsoportosítására és új piacok feltérképezésére összpontosít, mindezt a stratégiai autonómia érdekében.

Ahogy fogalmazott, Donald Trump által bejelentett intézkedés a 19. századi protekcionizmushoz való visszatérést jelenti, amely szerinte...

"nem intelligens módja annak, hogy szembenézzünk a 21. század kihívásaival egy teljesen összekapcsolt világban".

Hangsúlyozta: a döntés egyoldalú, ellentétes a nyitottság és együttműködés szellemiségével, amely a kereskedelmi kapcsolatokat vezette az Egyesült Államok és az Európai Unió között.

"Nem igaz, hogy az Európai Unió 39 százalékos vámokat alkalmaz az Egyesült Államokkal szemben. (...) Az Európai Unió mindössze 3 százalék körüli vámokat alkalmaz az esetektől függően" - fogalmazott. Hozzátette: az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi mérleg az áruk és szolgáltatások terén gyakorlatilag azonos, így a bejelentett vámok nem viszonosak.

"Senki sem profitál ebből a kereskedelmi háborúból, amely mindenkit érint, de legfőképpen azt, aki elindította" - nyilatkozta Pedro Sánchez. A spanyol miniszterelnök arra kérte az amerikai elnököt, hogy reconsiderálja döntését, és üljön le tárgyalni az Európai Unióval, valamint más érintett országokkal. Hangsúlyozta, hogy Európának sem szabad tétlenkednie, és arányos, egységes választ kell adnia a helyzetre.

Fel kell gyorsítani az egységes piac integrációját a szabályozás által érintett területeken, bővíteni és diverzifikálni kell Európa kereskedelmi kapcsolatait a világ többi részével, valamint viszontvámokat és gazdaságvédelmi intézkedéseket kell bevezetni

Pedro Sánchez részletesen kifejtette, hogy a spanyol kormány által megalkotott cselekvési terv egyfajta védőpajzsot jelent a gazdaság számára. Célja, hogy ha "a vihar kitör", ne csupán európai szinten, hanem hazai szinten is biztosítson védelmet. Ennek érdekében a kormány 7,4 milliárd euró új finanszírozást aktivál, valamint 6,7 milliárd eurónyi már meglévő pénzügyi eszközt is mozgósít.

A tervezett intézkedéscsomagban 6 millió eurós állami garanciát kínálnak a vállalatok hitelfelvételéhez, emellett egy 200 millió eurós alapot alapítanak az ipari termelés támogatására. Az autóipar ösztönzésére 400 millió eurót különítenek el. A tarifák által érintett ágazatokban lehetőség nyílik a munkaidő csökkentésére vagy a munkaszerződések felfüggesztésére, mindez a munkahelyek védelme érdekében történik. A munkáltatói és dolgozói érdekképviseletek közreműködésével létrejött szociális védelmi kerekasztal célja, hogy folyamatosan figyelemmel kísérje a helyzet alakulását.

A spanyol kormány 5 milliárd eurót különít el annak érdekében, hogy támogassa azokat az ágazatokat és vállalkozásokat, amelyek a vámok következtében csökkenő termelésükkel küzdenek, lehetőséget biztosítva számukra, hogy átálljanak a nagy keresletű új iparágakra. Ezen felül 2 milliárd eurót fordítanak az exportáló cégek hitelbiztosítási és exportkockázati védelmére, hogy segítsenek felfedezni az új piaci lehetőségeket. Továbbá, 500 millió eurót szánnak a kis- és középvállalkozások nemzetközivé válásának ösztönzésére.

A terv megvalósításáért a gazdasági és kereskedelmi miniszter felelős, aki egy tárcaközi bizottság keretein belül irányítja a folyamatokat.

Pedro Sánchez bejelentette, hogy sürgős intézkedések bevezetését kezdeményezi az Európai Bizottságnál. Kérni fogja egy különleges állami támogatási keret aktiválását, amely lehetővé teszi a nemzeti támogatási intézkedések nagyobb rugalmasságát. Emellett javasolja egy európai segélyalap létrehozását az érintett ágazatok támogatására, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett vámok ellensúlyozására tervezett viszontvámok bevételeiből finanszíroznának. Továbbá felvetette a közösségi szabályozás felülvizsgálatának szükségességét, valamint a Mercosur-megállapodás gyorsabb végrehajtását.

Related posts