Donald Trump és a Harvard Egyetem között feszültség alakult ki, mivel az intézmény nem hajlandó engedni az elnöki ambícióknak.


Az amerikai szövetségi kormány - mint arról a hirado.hu is beszámolt - a Harvard Egyetemet eddig megillető, több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.

A döntés azután született, hogy Alan Garber, a Bostonban működő egyetem elnöke az intézmény közösségének címzett nyílt levélben közölte, hogy nem tesznek eleget a Trump-adminisztráció elvárásának. Míg az egyetemi vezető szerint a Harvard nem fogja feladni függetlenségét és "nem fog lemondani alkotmányos jogairól", a szövetségi kormányzat átfogó reformokat sürget az intézmény irányításában és vezetőségében.

A republikánus kormányzat további követelése, hogy a Harvard egyetem reformálja meg az antiszemitizmussal kapcsolatos tanulmányi programjait, és törölje az úgynevezett sokszínűségi, méltányossági és befogadási (Diversity, Equity, and Inclusion - DEI) kezdeményezéseket.

Mi, az alulírott diákszervezetek, teljes mértékben az izraeli rezsimet tartjuk felelősnek minden kibontakozó erőszakért - ez áll a Harvard Palesztinai Szolidaritási Csoportok 2023 októberében kiadott nyilatkozatában. A dokumentum szerint a Gázai övezetben élő palesztinok milliói "szabadtéri börtönben kénytelenek élni", és felszólították a Harvardot, hogy "tegyen lépéseket a palesztinok folyamatos megsemmisítésének leállítására". A nyilatkozatot több mint 30 diákcsoport közösen adta ki.

Az elmúlt esztendőkben a demokrata kormányzat regnálása idején és a Joe Biden nevéhez kötődő adminisztráció idején számos amerikai egyetem campusát árasztották el a palesztin ügy mellett elkötelezett, zavaros hátterű csoportok, amelyek gyakran megzavarták az oktatást, és nyíltan terrorizálták a velük egyet nem értő diákokat.

Nem meglepő, hogy a finanszírozók reagálni kívánnak erre a helyzetre: 2023 során a legnagyobb támogató intézmények már jelezték, hogy komolyan fontolóra veszik a neves amerikai egyetemeknek nyújtott támogatásaik felfüggesztését. E lépés oka a szélsőbaloldali diákszervezetek Izrael-ellenes akciói, amelyek folyamatosan aggodalmat keltenek a támogatók körében.

Különösen éles reagálásokat váltott ki a harvardi egyetem diákjainak fent idézett levele. Ugyanakkor a Columbia Egyetem professzora a "terrorizmuspárti diákszervezeteket" támadta és az egyetem "gyáva" elnökéről beszélt.

2023 őszén egy figyelemre méltó esemény zajlott, amikor Bill Ackman, a híres milliárdos és számos fedezeti alap vezérigazgatója, valamint más prominens üzletemberek nyilvánosan felszólították a Harvard Egyetemet, hogy fedje fel azoknak a diákoknak a nevét, akik aláírták azt a levelet, amelyet helyi diákcsoportok fogalmaztak meg. A levélben Izraelt tették felelőssé a háborúért, figyelmen kívül hagyva a Hamász által végrehajtott, több halálos áldozatot követelő támadásokat. Ackman az X közösségi platformon közzétett posztjában hangsúlyozta, hogy az ilyen nyilatkozatok támogatást nyújtanak "a terroristák akcióinak", ezzel is kiemelve az ügy politikai és morális összetettségét.

Egy érdekes eset történt az Ohio Állami Egyetemen, ahol az egyik diák a zsidó civil lakosság Hamász általi brutalitását "ellenállási mozgalomnak" titulálta.

A palesztinpárti mozgalmak, amelyek szilárd talajra találtak az úgynevezett "woke" ideológia és a szélsőbaloldali amerikai egyetemi körök között, tavaly áprilisban, 2024-ben agresszív offenzívát indítottak az egyetemek területén. Ekkor a demokrata kormányzat gyakorlatilag tétlen maradt a mozgalom egyetemi aktivitásaival szemben. Április 30-án több tucat Izrael-ellenes demonstráló foglalta el a New York-i Columbia Egyetem egyik épületét, ahol elbarikádozták a bejáratokat. Az aktivisták egy palesztin zászlót lógattak ki az ablakon, ezzel is hangsúlyozva céljaikat. Ugyanezen a napon, Párizsban, a Párizsi Politikai Tanulmányok Intézetében, a Science Po falai között hasonló, megdöbbentő események zajlottak, amelyek szintén megbénították az intézmény életét.

A Columbia Egyetem területén a demonstrálók bútorokkal és fémdarabokkal zárták le az épületet. A szervezők ezt követően az Instagramon hívták fel a résztvevőket, hogy védjék meg "a tábort", és csatlakozzanak hozzájuk a most elfoglalt Hamilton Hallnál, ahol a dékáni hivatal is található - számolt be róla a Fox News. Az egyetem ekkor bejelentette, hogy 17 felforgatót állítottak elő.

Elise Stefanik, a republikánus képviselő, ezt követően éles kritikával illette a Columbia Egyetemet, mondván, hogy az intézmény üres fenyegetései és gyenge irányítása teljes mértékben megbukott. Kifejtette, hogy a Columbia "megadta magát a Hamász-párti antiszemita tömegnek", ezzel súlyos kérdéseket felvetve az egyetem vezetésének felelősségéről.

A Columbia Egyetemen működő tábor sajnálatos módon a zsidó diákok ellen irányuló antiszemita támadások melegágya lett - fogalmaztak levelükben az amerikai képviselőház tagjai. Kifejezték aggodalmukat, és arra kérték az intézmény vezetését, hogy mondjanak le, ha nem képesek garantálni minden diák biztonságát. Donald Trump is felhívta a figyelmet arra, hogy a tüntetéseken számos antiszemita jellegű rigmus hangzott el.

Közben a Harvard Divinity School hallgatója, Shabbos Kestenbaum, figyelmeztette a zsidó diákokat, hogy az Izrael-ellenes aktivisták folyamatos érkezése miatt érdemes elkerülniük az egyetem területét.

A Trump-adminisztráció és a sok egyetem baloldali, woke-ista ideológiát követő vezetése között feszülő ellentétek különösen kiéleződnek a DEI-program körül. Ez a kezdeményezés, amelyet a demokrata kormányzat is támogat, de számos oktatási intézmény oktatói kara éles kritikával illet, a sokszínűség, egyenlőség és méltányosság (DEI – diversity, equity, inclusion) elveire épül. Sokak szerint ez a program a gender indoktrináció egyik fő eszközévé vált, és az Egyesült Államok különböző felsőoktatási intézményeiben, a demokraták irányítása alatt, kényszerűen bevezetett intézkedésként jelent meg.

Az orvosi egyetemeken a kötelező képzések során kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogyan lehet "befogadóbb" egészségügyi szakemberként viszonyulni a "nemileg sokszínű páciensekhez". Egyik kurzus például figyelemfelkeltő címmel bír: "Így kezeld a négyéves ciszgendert".

A kötelező tanórák egyik PowerPoint előadásában a szóhasználat fontosságára is fókuszáltak: arra hívták fel a figyelmet, hogy a betegek anatómiájával kapcsolatos "befogadó terminológia" alkalmazása elengedhetetlen, mivel ez "kedvező hatással van minden egyén egészségügyi ellátására".

- mondta a Fox News szerint Kalifornia egyik tankerületének alelnöke azokról az egyetemi tanárokról, akik ellenzik a DEI programot. A testület egyik ülésén nyilvánosan beszélt így a Kern Community College District nevű, az állami egyetemek fölötti kontrollt ellátó tankerület alelnöke, John S. Corkins azokról az egyetemi tanárokról, akik ellenzik a szélsőséges DEI program bevezetését a felsőoktatásban.

Annak ellenére, hogy számos egyetemen az oktatói kar éles ellenkezése vagy bojkottálása kíséri az ideológiától túlfűtött, tudománytalan DEI-képzésék kötelezővé tételét, a jelenlegi adminisztráció alkalmat teremt arra, hogy oktatáspolitikai döntések is segítsék a marxista, woke-ista indoktrináció eltörlését az Egyesült Államok felsőoktatásában.

Related posts