Az AfD-t szélsőségesnek ítélték meg, amire az ellenzéki párt reagált.

A német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) hivatalosan "bizonyítottan szélsőséges jobboldali szervezetnek" minősítette a Németországért Alternatíva (AfD) pártot, ami jelentős lépés a növekvő politikai erő korlátozására - írta meg a Politico. A német szakértők szerint felerősödhetnek a követelések a párt betiltására.
A pénteken nyilvánosságra hozott döntés alapján megállapítható, hogy "az AfD nem csupán megfigyelési célpont, hanem a hivatalos állásfoglalás szerint egyértelmű bizonyítékok támasztják alá, hogy a párt tevékenysége ellentétes a Németország demokratikus rendszerével."
Az ARD, a német közszolgáltató televízió, információi szerint a döntés hátterében egy 1000 oldalas belső jelentés áll, amely részletesen foglalkozik olyan alkotmányos alapelvek megsértésével, mint az emberi méltóság és a jogállamiság - írja a Portfolio.
Ez az első alkalom a modern német történelemben, hogy egy országos parlamenti képviselettel rendelkező pártot hivatalosan szélsőségesnek minősítenek. Korábban már egyes tartományi AfD-szervezetek - például a keleti Szászországban és Türingiában - kaptak ilyen besorolást.
Az új minősítés nem vezet a párt betiltásához, viszont lehetőséget teremt a német hatóságok számára, hogy fokozzák a megfigyelési tevékenységeiket. Ez magában foglalja a titkos informátorok bevonását és a kommunikáció bírói felügyelet melletti ellenőrzését is.
A döntés jelentősen megemeli a politikai tétet, hiszen a hagyományos pártokra folyamatosan fokozódó nyomás nehezedik, hogy teljes mértékben zárják ki az AfD-vel való együttműködést a kormányzás bármely szakaszában.
Az intézkedés felerősítheti a párt formális betiltására irányuló követeléseket is, bár ehhez a német alkotmánybíróság jóváhagyására és a nemzeti kormány vagy parlament támogatására lenne szükség - ami jelentős jogi és politikai akadályokat jelent.
A döntésre reagálva a párt két szövetségi szóvivője, Alice Weidel és Tino Chrupalla, határozottan elítélő nyilatkozatot tettek közzé, amelyben a titkosszolgálat lépését súlyos demokratikus visszaélésnek minősítik.
"A mai döntés az Alkotmányvédelmi Hivataltól súlyos csapást mér a német demokráciára"
A Mandiner cikke szerint Weidel és Chrupalla említései alapján az AfD jelenleg a legdominánsabb politikai erő a közvélemény-kutatások tükrében. Kiemelték, hogy a szövetségi kormány már csak négy napig marad hivatalban, és a titkosszolgálat élén jelenleg nincs aktív elnök.
Kiemelték továbbá, hogy az AfD úgynevezett "gyanús esetként" történő besorolása jogi szempontból még nem zárult le jogerősen, ennek ellenére a pártot éppen a kormányváltás előtt nyilvánosan megbélyegzik és kriminalizálják. A szóvivők szerint mindez
egyértelműen arra utal, hogy politikai célzatú beavatkozásról van szó a demokratikus akaratképzés folyamatába.
"A közlemény végén hangsúlyozzák, hogy az AfD elkötelezett amellett, hogy jogi eszközökkel védekezzen a demokráciát fenyegető alaptalan vádakkal szemben."