Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy mindenki, aki a feszültség fokozására törekszik, el fogja nyerni a megérdemelt büntetését.
Az, aki mélységi rakétacsapásokkal próbálja fokozni a feszültséget Ukrajna térségében, meg fogja kapni a megérdemelt büntetését - hangsúlyozta az orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió "Putyin" című vasárnapi műsorában, Moszkvában.
Úgy tűnik, hogy azok, akik jelenleg a feszültségek fokozására és a helyzet eszkalálására törekednek, láthatóan nem figyelték meg az orosz elnök kijelentéseit. Ezt a figyelmet rendszeresen szükséges lenne gyakorolniuk - nyilatkozta az MTI-nek a tárcavezető, aki hangsúlyozta, hogy a nyugati politikai vezetők, akik a nagy hatótávolságú nyugati rakéták orosz területek elleni bevetését támogatják, a tehetetlenség és a reménytelenség érzelmei vezérlik. Számára viszont egyértelmű, hogy ezek a cselekedetek végül a megérdemelt következményekkel járnak.
Vlagyimir Putyin: Oroszország minden eszközt bevet, ha Ukrajnának atomfegyvere lesz ATACMS: az ukránok a célpontjaikat is csak amerikai jóváhagyással választhatják ki
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője a műsorban megosztotta nézeteit Angela Merkel volt német kancellár emlékirataival kapcsolatban. Különösen figyelemre méltónak találta azokat a részeket, ahol Merkel Putyinnal folytatott találkozásait tárgyalja. Peszkov szerint ezekben a passzusokban olyan gondolkodásmód tükröződik, amely a minszki megállapodások idején Oroszország félrevezetéséhez vezetett. A szóvivő úgy értékelte, hogy a volt kancellár erődemonstrációként idézte fel a 2007-es Szocsi találkozót, amikor Putyin labradorjával érkezett, miközben Merkel számára a kutyák okozta félelem jelentős kihívást jelentett.
Putyin pénteki asztanai sajtótájékoztatóján ismételten elnézést kért Merkeltől a múltbéli események miatt, hangsúlyozva, hogy nem volt tudomása a német kancellár félelmeiről. Peszkov, az orosz elnök szóvivője, kifejtette, hogy Putyin abban az időszakban a konstruktív, méltányos és kölcsönösen előnyös orosz-német kapcsolatokban hitt. Úgy vélekedett, hogy az együttműködés révén stabilitást és kiszámíthatóságot lehet elérni, valamint meg lehet védeni magunkat a geopolitikai kockázatokkal szemben. Azonban úgy tűnik, hogy ez a nézet nem tükrözte pontosan azt a valós érzelmi állapotot, amely Merkelben akkoriban uralkodott - tette hozzá Peszkov.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X-en vasárnap közzétett bejegyzésében hangot adott véleményének, miszerint az a tény, hogy az Európai Unió új vezetése a hivatalba lépésének első napján Kijevbe látogatott, azt mutatja, hogy Brüsszel számára a prioritás a háború elnyújtása, nem pedig az EU jólétének biztosítása. Most elégedettek az európaiak? - tette fel a kérdést Medvegyev.
A korábbi orosz elnök és miniszterelnök reakciót adott António Costa, az Európai Tanács elnöke, valamint Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője ukrán fővárosbeli látogatására, amelyre vasárnap került sor.
Medvegyev a The Times brit lapban megjelent közvélemény-kutatásra reagálva, amelyből kiderült, hogy az ukránok csupán 16 százaléka szavazna Volodimir Zelenszkij elnökre egy esetleges választáson, míg 60 százalékuk határozottan ellenzi, hogy újra induljon, a Telegram-csatornáján osztotta meg véleményét. "Ez világosan mutatja, hogy a rezsim továbbra is kitart a totális háború mellett, amelyet az utolsó ukránig folytat. Céljuk, hogy a lehető legtovább elhalasszák a választásokat, hiszen ez az egyetlen módja annak, hogy a hatalmukat – amelyet illegitim módon és drogfüggőként gyakorolnak – megőrizzék" – írta.
Volodimir Zelenszkij ideiglenesen hajlandó lenne lemondani bizonyos ukrán területekről a háború lezárása érdekében, amennyiben Ukrajna csatlakozhatna a NATO-hoz.