Szijjártó Péter véleménye szerint Magyarország igyekszik fenntartani a baráti kapcsolatokat, ám a lengyel kormány egyértelműen nem mutatkozik partnernek ebben a törekvésben.


Hiába a történelmi barátság, a jelenlegi lengyel kormány láthatóan nem partner a jó viszony fenntartásában - erről beszélt Szijjártó Péter, aki szerint Magyarország a nézetkülönbségek ellenére is nyitott az együttműködésre, de Varsóban a háborúpárti álláspont mindent felülír. A külügyminiszter a magyar-örmény kapcsolatok állásáról is beszélt.

Bár a politikai nézeteltérések egyre élesebbek, Magyarország továbbra is elkötelezett amellett, hogy a hagyományosan szoros magyar-lengyel barátság ne szenvedjen csorbát. Erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt csütörtökön, a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság budapesti ülését követően tartott sajtótájékoztatón.

A tárcavezető reagált egy újságírói kérdésre, amely a budapesti lengyel nagykövet végleges hazarendelésével foglalkozott. Szijjártó kiemelte, hogy ő általában tartózkodik más országok belügyeibe való beavatkozástól, így a diplomáciai kinevezések ügyétől is. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a varsói kormány már a választások óta fontolgatja a jelenlegi nagykövet visszahívását.

Ez minden ország szuverén joga, hogy eldöntse, ki képviselje őt egy másik országban. Mi mindig tisztelettel fogadtuk a lengyel nagyköveteket, bárki is volt az

"A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország, a feszültségek ellenére, elkötelezett a kapcsolatok javítása mellett, azonban Varsó részéről nem tapasztalják ezt a nyitottságot. 'A jelenlegi lengyel kormány háborús politikát folytat, míg mi a béke hívei vagyunk. Úgy véljük, hogy ez a nézeteltérés nem kellene, hogy gátat szabjon a konstruktív együttműködésnek, de a lengyel fél nem hajlandó ezen a ponton túllépni' - tette hozzá."

Szijjártó Péter véleménye szerint a két ország közötti kapcsolat nem csupán a háborús nézeteltérésekre korlátozódik. Ugyanakkor megjegyzi, hogy a lengyel kormány nem tudja leválasztani magát az ukrajnai helyzet kapcsán kialakult nézetkülönbségekről, ami miatt a konstruktív párbeszéd lehetősége is jelentősen beszűkült.

A külügyminiszter a tájékoztatón a magyar-örmény kapcsolatok állásáról is beszélt, miután felvetődött, hogy a magyar kormánynak esetleg bocsánatot kellene kérnie Jerevántól.

"Azt kérni tőlünk, hogy kérjünk bocsánatot Örményországtól? De miért is? Mert sikerült öt örmény hadifogolynak hazatérni Azerbajdzsánból? Mert segítséget nyújtunk a hazatelepülő örmény családoknak? Vagy talán azért, mert ösztöndíjakat kínálunk az örmény diákok számára magyar egyetemeken?" - fogalmazott a külügyminiszter.

Szijjártó Péter kijelentette, hogy a magyar-örmény kapcsolatok eddig soha nem tapasztalt szintre emelkedtek. "Évtizedes távlatban nézve is példamutató a mostani viszony, amelyen mindkét ország jelentős erőfeszítéseket tett. Magam is ellátogattam Jerevánba, és az örmények is felfedezték Budapestet. Azt is fontos megemlíteni, hogy Magyarország nagykövetséget nyit Jerevánban, míg Örményország Budapestre is képviseletet küld - ez már önmagában is erős üzenetet hordoz."

Related posts