Tényellenőrzés: Mennyire megalapozottak Trump Ukrajnával kapcsolatos kijelentései?


Három évvel azután, hogy Oroszország megkezdte átfogó invázióját Ukrajna területén, az Euroverify szervezet rávilágított Donald Trump amerikai elnök számos hamis állításának valóságtartalmára.

Donald Trump amerikai elnök a héten nagy port kavart, miután egy sor állítást tett Oroszország ukrajnai háborújáról és a kijevi kormányról.

Trump a közösségi médián és a floridai Mar-a-Lago kastélyában rendezett sajtótájékoztatóján diktátornak titulálta ukrán partnerét, Volodimir Zelenszkijt.

Az európai politikai vezetők heves kritikával illették az amerikai elnök nyilatkozatait, míg Zelenszkij Trumpot azzal vádolta, hogy "Oroszország által manipulált dezinformációs környezetben létezik". Ez a megállapítás jelentős fordulatot jelez a Biden-adminisztrációval és annak politikájával való viszonyukhoz képest.

Az Euroverify alaposan áttekintette Trump legfontosabb kijelentéseinek mögöttes tényállását.

Szerdán tartott sajtótájékoztatóján Trump kijelentette, hogy „Ukrajnában gyakorlatilag hadiállapot uralkodik”, emellett megjegyezte, hogy Zelenszkij népszerűségi mutatója csupán „4%-ra tehető”.

Ez az adat - amely egyetlen felmérésben sem szerepel - megalapozatlan, mivel a kutatások azt mutatják, hogy az elnök népszerűségi mutatói folyamatosan meghaladják az 50%-ot.

Volodimir Zelenszkij 2019 májusában, a demokratikus választások során, a második fordulóban elért 73%-os szavazati arányával került Ukrajna élére. Négy évvel később, amikor Oroszország 2022 februárjában megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen, hadiállapotot hirdettek ki. Ez a helyzet gyakorlatilag lehetetlenné tette a választások megszervezését, ahogyan azt az ország alkotmánya előírja.

Zelenszkij többször kijelentette, hogy a háború után választásokat tartanak, és fő riválisai is elutasították a háborús szavazásra vonatkozó felhívásokat.

A KIIS 2022 februárjában végzett hazai felmérése alapján az ukrán lakosság 57%-a bízik Volodimir Zelenszkij elnökben, ami emelkedést mutat a decemberi 52%-os arányhoz képest. Ezen kívül egy másik kutatás alapján Zelenszkij népszerűsége Ukrajnában 63%-ra rúg.

Egy friss felmérés szerint az ukrán lakosság 74%-a hazafiként, 73%-a intelligens és szakértő vezetőként, míg 65%-a a háború nehéz időszakaiban az országot irányító erős személyiségként jellemzi Volodimir Zelenszkijt.

Olga Onuch, a Manchesteri Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy a Zelenszkij legitimitásával kapcsolatos téves információk terjesztése közvetlenül támogatja a Kreml propagandáját, és ezzel veszélyezteti az ukrán nép jogát arra, hogy saját jövőjéről döntsön.

A Truth Social közösségi platformján szerdán közzétett bejegyzésében Donald Trump kifejtette, hogy az Egyesült Államok 350 milliárd dolláros támogatást nyújtott Ukrajnának. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az amerikai kormány 200 milliárd dollárral többet fordított erre a célra, mint az európai országok összesen.

Bár számos statisztikai eszköz és módszer áll rendelkezésre az Ukrajnának nyújtott támogatás mértékének meghatározásához, az Egyesült Államok tényleges adományai alacsonyabbak, mint ahogyan azt Trump állítja, és nem előzik meg Európa támogatását.

Az Európai Unió és a tagállamok által nyújtott támogatások összértéke körülbelül 132,3 milliárd euróra rúg, míg az Egyesült Államok támogatása 114,2 milliárd eurónál tart - olvasható a Kieli Világgazdasági Intézet legfrissebb jelentésében.

A GDP arányában mérve a legjelentősebb támogatást Észtország és Dánia nyújtotta, hiszen ezek az országok a háború előtti gazdasági teljesítményük több mint 2%-át szentelték Ukrajna közvetlen segítésére.

A Truth Socialon közzétett posztjában Trump az ukrán elnök korrupciójára is rámutatott, kijelentve: "Zelenszkij saját szavaival ismerte el, hogy az általunk nyújtott támogatás fele 'eltűnt'."

Az Associated Pressnek adott interjújában a hónap elején Zelenszkij kijelentette, hogy bár az emberek arról beszélnek, hogy Ukrajna több mint 191 milliárd eurós amerikai támogatást kapott, Ukrajna csak mintegy 72,5 milliárd eurót kapott az Egyesült Államoktól, nagyrészt fegyverek formájában.

Zelenszkij azt mondta, hogy nem tudja, hová tűnt ez a sok plusz pénz, miközben hozzátette azt a fenntartást, hogy a teljes összeg "papíron" helyes lehet.

Zelenszkij valószínűleg arra célozott, hogy az Egyesült Államok által Ukrajnának nyújtott támogatás jelentős része nem közvetlenül a kormány számára eljuttatott pénzként valósul meg. Az amerikai katonai segítség döntő többsége ugyanis olyan fegyverek beszerzésére fordítódik, amelyeket amerikai üzemekben állítanak elő, továbbá az amerikai katonák számára kifizetett összegek is e keretben szerepelnek.

Szerdai sajtótájékoztatóján Trump hangsúlyozta, hogy szerinte Oroszország nem tervezett Kijev elpusztítását. A volt elnök úgy fogalmazott, ha valóban ezt akarták volna, már rég megtették volna. Szerinte Oroszország rendelkezik olyan kapacitással, hogy teljes mértékben megsemmisítse az ukrán városokat, beleértve Kijevet is, de jelenleg csak a támadások 20%-át végzik el.

A legtöbb adat arra utal, hogy Oroszország katonai erejének jelentős részét fektette be az ukrajnai invázióba.

Az ukrán hírszerzés, vagyis a HUR, úgy becsüli, hogy körülbelül 580 ezer orosz katonai személyzet tartózkodik a frontvonalon. Ezen kívül Moszkva valószínűleg körülbelül 200 milliárd eurót fordított a háborús tevékenységeire.

A nyugati szankciók Oroszország fegyvergyártási képességét is befolyásolták, és a jelentések szerint fegyverkészletei egyre fogynak.

A Kreml Iránból származó drónokat és rakétákat használ, valamint észak-koreai csapatokra és rakétákratámaszkodik katonai erőinek feltöltéséhez.

Egyesek szerint az a mérték, ahogyan Oroszország energiát és időt fektetett az ukrajnai háborújába, ahhoz vezetett, hogy elveszítette befolyását a világ más területein, például Szíriában, ahol a Kreml szövetségesét, Bassár el-Aszadot decemberben megbuktatták.

Related posts