Toklász – a nyári legelők titkos fenyegetése A nyári hónapokban, amikor a napfényes rétek és legelők virágba borulnak, sokan élvezik a természet adta szépségeket. Ám ezek a festői tájak nemcsak a pihenés és a szórakozás színhelyei, hanem rejtett veszélye

A toklász első pillantásra ártatlan kis növénynek tűnhet, azonban komoly állategészségügyi gondokat idézhet elő, főleg a nyári hónapokban.
A toklász a gabonafélék és bizonyos vadon élő növények, mint például a vadzab, perje vagy egérárpa éréskor keletkező, szúrós, hegyes növényi része. Nyár elején, amikor a kalászok már kiszáradtak, ezek a toklászok könnyen szétmorzsolódnak, és rátapadnak az állatok szőrzetére. Formájuk miatt könnyedén bejuthatnak a bőr alá vagy testnyílásokba, komoly gyulladást és sérüléseket okozva. Különösen a háziállatok, például kutyák és macskák esetében jelent komoly kockázatot.
A toklász szinte bárhol felbukkanhat, ahol gazos, elhanyagolt növényzet terjeng: legyen az mezők, útszélek, elhagyatott udvarok vagy városi zöld területek. Minden szabadban kószáló kutya ki van téve a toklász okozta veszélyeknek, de a macskák és más kisállatok is komoly kockázatnak vannak kitéve.
A toklász a szőrben könnyen elrejtőzik, a problémát csak a tünetekből lehet észrevenni:
a fülbe jutva heves fejrázást, vakarózást, féloldalas fejtartást okozhataz orrba kerülve tüsszögés, orrdörzsölés, orrvérzés jelentkezheta szem irritációját vörösség, könnyezés, duzzadt szemhéj, dörzsölés jelzia mancsoknál sántaság, váladékozó seb vagy gyakori nyalogatás figyelhető meg.
A toklász magától nem távozik a testből, inkább egyre mélyebbre fúródik, akár létfontosságú szervekig is eljutva.
A toklász a gabonafélék és bizonyos vadon élő fűfélék, mint például a vadzab, perje vagy egérárpa érési időszakában megjelenő éles, tüskés növényi rész. - Kép forrása: Pixabay
Bár a teljes védelem sajnos nem lehetséges, néhány alapvető lépéssel jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat. Fontos, hogy elkerüljük a toklászos növényekkel benőtt területeket, különösen a tavaszi és nyári hónapokban. A kert gyepét rendszeresen nyírjuk, és az egérárpát, amint megjelenik, még virágzás előtt távolítsuk el kaszálással vagy gyomlálással!
A séta után mindig fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk kutyánkat, különös figyelmet fordítva a mancsokra, az ujjak közötti részekre, valamint a fül, has, hónalj és lágyék területeire. Hosszú szőrű kutyák esetében érdemes fésülni a szőrt, hogy elkerüljük a gubancokat. Nyáron a szőrzet ápolása különösen lényeges: vágjuk le a szőrt a kritikus helyeken, mint például a mancsokon, a fülek körül és a has alján, hogy kedvencünk komfortosabb legyen a melegben. A lógó fülű kutyák fülkagylóját is érdemes ritkítani, hogy megelőzzük a toklász bejutását.
Ha felmerül a gyanú, hogy toklász került az állat testébe, ne habozzunk – azonnal keressünk fel egy állatorvost! Amennyiben a toklász láthatóan a szőrön vagy a bőr felszínén található, csipesszel óvatosan eltávolíthatjuk, majd fontos, hogy a sebet alaposan fertőtlenítsük. Viszont, ha a toklász mélyebbre fúródott, esetleg a fülbe, orrba vagy szembe jutott, semmiképpen se próbálkozzunk házilag – ilyenkor mindenképp állatorvosi segítségre van szükség. A gyors beavatkozás jelentősen csökkenti a szövődmények kockázatát, így érdemes azonnali lépéseket tenni!
A mezőgazdaság szempontjából a toklász kiemelt figyelmet érdemel, főleg a túllegeltetett legelőkön, ahol az egérárpa gyorsan elburjánzik.
Az éles toklász a legeltető állatok számára jelentős kockázatot hordoz, hiszen a juhok esetében komoly sérülésekhez vezethet. Ezek a tüskés növények sántaságot vagy akár vakságot is okozhatnak, így érdemes fokozott figyelmet fordítani a legelők állapotára.
Amennyiben a gyepben az egérárpa aránya túllépi a 10%-ot, komoly állategészségügyi kockázatokkal számolhatunk. Ilyen esetben célszerű azonnal nekilátni a terület lekaszálásának.
Indexkép: pixabay.com