Trump titkos stratégiája: Egy új világrend körvonalazódik Putyin árnyékában? - Mandiner


A müncheni biztonsági konferencián elhangzott beszéde után, valamint a német parlamenti választások eredményét látva sokan párhuzamot vontak JD Vance amerikai alelnök üzenete és az 1989-es kelet-európai kommunista rezsimek bukása között.

Vance figyelmeztette az európaiakat, hogy a Trump-kormányzat ellenük fordulhat, de az üzenet váratlan hatást váltott ki: nem a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD), hanem a radikális baloldali Die Linke profitált belőle - írta meg a Financial Times.

A szavazás után azonnal bejelentette, hogy harcolni fog Európa függetlenségéért az Egyesült Államoktól. Az amerikai politika forradalmi átalakulása már most átrendezte az európai politikai színteret, amely egyre inkább Trump-szövetséges forradalmárok és Trump-ellenes nacionalista liberálisok csatájává válik.

Trump nem csupán Ukrajna ügyében tárgyal Putyinnal, hanem egy teljes világrend-átalakítást ajánl az orosz elnöknek: újratárgyalná Amerika jelenlétét Európában, a Közel-Keleten és az Északi-sarkvidéken, valamint Oroszország teljes visszaintegrálását ígéri a globális gazdaságba.

Célja, hogy Moszkvát elszakítsa Peking szövetségétől. Az ENSZ-ben tartózkodott az Ukrajna elleni orosz agresszió elítélésétől, ami még saját hívei között is meglepetést keltett, de egyértelmű jelzés volt a Kreml számára: Trump hajlandó radikálisan újraszabni a világrendet.

Trump céljai még homályosak, de

Az európai döntéshozók előtt új kihívás áll: miként tudják ezt a helyzetet a maguk javára fordítani? Ha Trump a saját érdemeként kívánja bemutatni a nagyszabású béketerve megvalósítását, vajon érdemesebb-e Európának ellenállni, vagy inkább érdemes kihasználni az átalakulás adta lehetőségeket?

Related posts