Trump végrehajtási rendelete jelentős hatással lehet a Bitcoin négyéves ciklusára?


Szövegíró, újságíró és szerkesztő. Szociológiai mesterdiplomáját követően piackutatóként indította pályafutását, majd a média világában találta meg helyét. Már húsz éve dolgozik különböző területeken, és tapasztalatokat szerzett számos napilapnál és online hírszolgáltatónál. Munkája során elkötelezett a tartalom minősége iránt, és szenvedélyesen kutatja a társadalmi jelenségeket, hogy olvasóit mindig friss és releváns információkkal láthassa el.

Trump legutóbbi végrehajtási rendelete a Bitcoin történetének egy új, izgalmas fejezetét nyithatja meg, jelezve a négyéves piaci ciklusának lehetséges végéhez érkezését. A szabályozási keretek tisztázása, az intézményi befogadás növekedése és a kormányzati támogatású kezdeményezések összessége egy új politikai irányvonalat képviselhet, amely a tartós növekedés új korszakát indíthatja el. Vajon ez a változás véglegesen elűzi a kriptovaluták körüli félelmeket?

A Bitcoin piacának dinamikáját hosszú ideje egy látszólag állandó, négyéves ciklus jellemzi, amely három éven át tartó árrobbanásokból és azt követő drámai korrekciókból áll. Most azonban egy jelentős politikai fordulat, amely Washingtonból érkezik, Donald Trump korábbi elnök irányításával, felboríthatja ezt a jól bevált mintázatot. Ez a változás a kriptopénz világában egy új, tartós növekedés lehetőségét nyithatja meg - állítja a Bitcoinmagazine.com cikke.

Matt Hougan, a Bitwise Asset Management befektetési igazgatója nemrégiben egy figyelemre méltó kérdést vetett fel. A következőképpen hangzott: Vajon Trump végrehajtási rendelete befolyásolhatja a kriptovaluták négyéves ciklusát? Válasza, bár árnyalt, egyértelműen a határozott igen irányába tendál.

Hougan kifejti saját nézeteit, amelyek szerint a Bitcoin négyéves piaci ciklusait nem a Bitcoin feleződési eseményei irányítják. Megjegyzi: "Sokan próbálják összefüggésbe hozni a Bitcoin ciklusait a négyévenkénti 'feleződéssel', de valójában ezek a feleződések nem követik a ciklusok menetét, hiszen 2016-ban, 2020-ban és 2024-ben zajlottak."

A Bitcoin négyéves ciklusait hagyományosan a befektetői hangulat, a technológiai újítások és a piaci mozgások összjátékának eredményeként figyelhetjük meg. Ezek a ciklusok gyakran egy kiemelkedő katalizátor - legyen az egy új infrastrukturális fejlesztés vagy intézményi szintű elfogadás - hatására veszik kezdetüket, ami masszív bikafutásokhoz vezethet, új tőke beáramlását és spekulatív eseményeket generálva. Ahogy telik az idő, a tőkeáttétel fokozatosan felhalmozódik, túlkínálat keletkezik, és egy drámai esemény, mint például szigorúbb szabályozás vagy pénzügyi visszaélés, végül egy jelentős piaci korrekciót idéz elő.

Ez a forgatókönyv már többször is megismétlődött a kriptopiacon. Kezdődött a Mt. Gox 2014-es összeomlásával, majd következett a 2017-2018-as ICO-boom és az azt követő mélyrepülés, végül pedig elértük a 2022-es válságot, amely az FTX és a Three Arrows Capital csődjével fűszerezett tőkeáttétel-csökkentést hozott magával. Mindezek ellenére a kriptovaluták mindig is képesek voltak egy erőteljes fellendülésre, amely legutóbb a Bitcoin bikás emelkedésében csúcsosodott ki. A folyamatot pedig a Bitcoin ETF-ek 2024-es mainstream elterjedése is tovább serkenti.

Az alapvető kérdés, amelyet Hougan vizsgál, az az, hogy Trump nemrégiben kiadott végrehajtási rendelete, amely prioritásként kezeli a digitális eszközök ökoszisztémájának fejlesztését az Egyesült Államokban, megzavarja-e a kialakult ciklust. A rendelet világos szabályozási keretet vázol fel, és még egy nemzeti digitális eszközkészletet is kilátásba helyez. A Bitcoinra vonatkozó legbuzgóbb álláspontot képviseli bármely hivatalban lévő vagy korábbi amerikai elnök részéről.

A következmények jelentős átalakulásokat generálnak számos területen:

Szabályozási világosság: A jogi bizonytalanságok felszámolásával a rendelet új lehetőségeket teremt az intézményi tőke számára, amely eddig példa nélküli mértékben áramlik a Bitcoin piacára.

Wall Street-i integráció: A pénzügyi szabályozók, köztük a SEC, most már kedvezően viszonyulnak a kriptovalutákhoz, ami lehetővé teszi a nagy bankok számára, hogy belépjenek ebbe a dinamikus piacra. Ennek következményeként a bankok Bitcoin-letétkezelési, kölcsönzési és strukturált pénzügyi termékeket kínálhatnak ügyfeleiknek, bővítve ezzel a szolgáltatásaik palettáját.

Kormányzati jóváhagyás: A nemzeti digitális eszközkészlet ötlete egy olyan jövőt vázol fel, ahol az amerikai kincstár a Bitcoint mint tartalékeszközt kezelheti, ezzel megerősítve a digitális aranyként betöltött szerepét.

Ezek a fejlemények nem fognak egyik napról a másikra bekövetkezni, de halmozott hatásuk alapvetően megváltoztathatja a Bitcoin négyéves ciklusát, eddigi piaci dinamikáját. A korábbi ciklusokkal ellentétben, amelyeket a spekulatív lakossági eufória hajtott, ezt a változást az intézményi elfogadás és a szabályozói jóváhagyás támasztja alá. És ez egy sokkal stabilabb alap.

Ha a történelem megismételné önmagát, a Bitcoin 2025-ig folytatná az emelkedést, mielőtt 2026-ban jelentős visszaeséssel nézne szembe. Hougan szerint azonban ezúttal másképp alakulhat. Bár elismeri a spekulatív túlkapások és a tőkeáttételes buborékok kockázatát, azt állítja, hogy az intézményi elfogadás puszta mértéke megakadályozza a múltban látott elhúzódó medvepiacokat.

Ez a különbségtétel kulcsfontosságú. A múltbeli ciklusok során a Bitcoin nem tudott komoly értékorientált befektetői bázist kialakítani. Ma viszont, a tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) révén a nyugdíjalapok, fedezeti alapok és állami vagyonalapok számára is elérhetővé vált a Bitcoinba való befektetés. Így ez az eszköz már nem csupán a lakossági érdeklődéstől függ. Mi ennek a következménye? A piaci korrekciók továbbra is előfordulhatnak, de várhatóan mérsékeltebbek és rövidebb ideig tartóak lesznek.

A Bitcoin már átlépte a 100 000 dolláros küszöböt, és a pénzügyi szektor befolyásos szereplői, köztük Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója, azt jósolják, hogy a következő években akár a 700 000 dolláros szintet is megütheti. Amennyiben Trump politikai irányvonalának hatására felgyorsul az intézményi befogadás, úgy a hagyományos eszközosztályok növekedési pályái felválthatják a Bitcoin tipikus négyéves ciklusait. Ez hasonlít ahhoz, ahogyan az arany reagált az 1970-es években, amikor véget ért az arany-standard időszaka.

Bár a kockázatok továbbra is fennállnak, beleértve az előre nem látható szabályozási visszafordulásokat és a túlzott tőkeáttételt, az irány egyértelmű. A Bitcoin főáramú pénzügyi eszközzé válik. Ha a négyéves ciklust a Bitcoin gyermekkora és spekulatív jellege vezérelte, akkor az érése elavulttá teheti az ilyen ciklusokat.

A befektetők több mint egy évtizede a négyéves ciklust használják a Bitcoin piaci mozgásának ütemterveként. De Trump végrehajtási rendelete lehet az a meghatározó pillanat, amely megszakítja ezt a mintát. És egy tartósabb, intézményileg vezérelt növekedési fázissal váltja fel. A Wall Street, a vállalatok, sőt a kormányok is egyre inkább magukévá teszik a Bitcoint. Így a kérdés már nem az, hogy 2026-ban eljön-e a kriptotél, hanem inkább az, hogy egyáltalán eljön-e.

Related posts