A lépcsőházban tárolt babakocsi és bicikli tűzveszélyt jelenthet, ami életveszélyes helyzetet idézhet elő.


Ugyan a bicikli, babakocsi elfér, a növénytartó állvány, cserepes virág meg jól mutat a lépcsőházban, de nem biztos, hogy ott a helye. A társasházak lépcsőházába kihelyezett tűzvédelmi házirend nem csak dísz, formaság, a rossz helyen tárolt eszközök bizony bajt okozhatnak. Tűz esetén életek múlnak azon, milyen gyorsan tudják elhagyni a lakók a lángoló, füsttel telített épületet.

Fontos, hogy a társasház lakói tisztában legyenek a tűzvédelmi előírásokkal. Ezek a szabályok kulcsfontosságúak, hiszen tűz esetén lehetővé teszik, hogy mindenki biztonságosan elhagyja az épületet, és a tűzoltók is könnyen hozzáférjenek a mentéshez. A közös területek, mint a folyosók és lépcsőházak, a társasház közös tulajdonát képezik, és ezeket nem szabad elzárni vagy kisajátítani. Tűzvédelmi szempontból ezek a területek menekülési útvonalnak számítanak, így mindenki biztonsága érdekében kiemelten fontos a megfelelő használatuk.

Elhelyezhetünk növényt, kerékpárt vagy babakocsit a lépcsőházban?

A feol.hu információi szerint a növények elhelyezése lakáson kívüli közlekedőkre és lépcsőházak pihenőire csak akkor megengedett, ha ezzel nem csökkentjük a kiürítési útvonal minimális szélességét, és nem gátoljuk a tűzvédelmi berendezések megfelelő működését. Ahhoz, hogy a biztonságos menekülés biztosított legyen, a közlekedő útvonalának legalább 1,1 méter szélesnek és 1,9 méter magasnak kell lennie. Továbbá, a lépcsőházban tilos kerékpárokat, rollereket, babakocsikat, szekrényeket, komódokat és más éghető anyagokat tárolni.

A kapcsolók és kezelők elérhetősége szintén kulcsfontosságú tényező.

Tűzeset során a kiérkező tűzoltók első feladatuknak tekintik az épület áramtalanítását, hogy a beavatkozás biztonságos legyen. Az útvonal szélességének biztosítása mellett rendkívül fontos, hogy a villamos berendezések kapcsolói, a közművek nyitó- és zárószerkezetei, a tűzjelző berendezések kézi jelzésadói, valamint a fali tűzcsapok és tűzoltókészülékek, továbbá a hő- és füstelvezető kezelőszerkezetek is akadálytalanul és folyamatosan hozzáférhetőek legyenek.

A saját házirend kialakítása elengedhetetlen.

A társasházak a jogszabályok előírásai alapján kötelezettek saját tűzvédelmi házirend elkészítésére. Hogy ennek pontosan milyennek kell lennie, arról is részletesen írt a feol.hu.

A lakástüzek leggyakoribb okai

A Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon elmondták, idén már 96 lakástűzhöz riasztották a vármegye tűzoltóit. A legtöbb lakóház-tűz a nyílt láng használatára, vagy valamilyen elektromos, fűtési hibára, illetve főzésre vagy dohányzásra vezethető vissza.

A régi vezetékek sok helyen már nem képesek elviselni a megnövekedett terhelést, amit több műszaki berendezés együttes használata okoz. Emellett a fűtési rendszerek elavulása is problémát jelent. Szilárd tüzelőanyagok esetén a figyelmetlenség, vagy a nem megfelelő tárolási szokások a kazánhelyiségekben tűzesetekhez vezethetnek, például amikor a tűzifát vagy a gyújtóst túl közel helyezik el a fűtőberendezésekhez. A tüzet sosem szabad magára hagyni, sajnos a gyakorlatban még mindig gyakori, hogy elfeledkeznek róla; egy elhagyott cigaretta vagy gyertya is könnyen lakástüzet okozhat – figyelmeztetnek a szakértők. Fontos, hogy otthonunkban füstérzékelőt szereljünk fel, hiszen ezek a készülékek már néhány ezer forintért elérhetők, és életet menthetnek. Tűz esetén azonnali riasztást adnak, így időben tudunk menekülni, és segítséget hívni. Az is bölcs döntés, ha porral oltó tűzoltó készüléket tartunk a házban, mivel ezzel a kezdeti, kisebb lángolásokat gyorsan megfékezhetjük. A társasház kazánházában és liftgépházában kötelező a tűzoltó készülék, de a lakástulajdonosok szabadon dönthetnek arról, hogy a lépcsőház minden emeletére elhelyeznek egyet a biztonság érdekében.

Related posts