A véleményszabadság jövője komoly kihívások elé néz? Lehetséges, hogy börtönbüntetés vár azokra, akiket agresszív internetes hozzászólásaik miatt ítélnek el?
Ki határozza meg a vonalat a szabad véleménynyilvánítás és a büntetendő agresszió között, és hol húzódik ez a határvonal? Amikor politikai vitákban merülnek fel szélsőséges megnyilvánulások, vajon képesek vagyunk-e pártatlanul, minden politikai irányzatot egyformán megítélni?
"Az internetes agresszió visszaszorításáról" címmel terjesztettek elő törvényjavaslatot az országgyűlés igazságügyi bizottságában. Nagy Attila Tibor figyelmeztetett arra, hogy a javaslat veszélyeztetheti a véleményszabadságot.
A Telex.hu információi alapján a dokumentum, amely hivatalos törvényjavaslattá csak akkor válik, ha a bizottság azt benyújtja az országgyűlésnek, egy éves börtönbüntetéssel fenyegetné azokat, akik kommentben mások halálát vagy kínzását helyezik kilátásba.
A javasolt intézkedés értelmében egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják azt, aki nyilvánosan, például kommentek formájában olyan kifejezéseket, ábrázolásokat vagy audiovizuális anyagokat oszt meg, amelyek erőszakos halálra, vagy különösen kegyetlen cselekedetekre vonatkozó szándékot vagy vágyat sugallnak beazonosítható egyének vagy csoportok ellen. Az indoklás hangsúlyozza, hogy ez a szabályozás nem csupán egyének, hanem különböző emberi közösségek és csoportok elleni agresszív megnyilvánulásokra is kiterjed.
Nem vonható felelősségre az, aki ezt ismeretterjesztés, oktatás, tudományos kutatás vagy művészeti célok érdekében teszi, valamint a történelem vagy a mai események bemutatásának szándékával cselekszik, amennyiben a cselekedete nem alkalmas félelem keltésére.
Az indoklás szerint ezzel a jogalkotó egyértelműen állást foglal amellett, hogy a gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó közlések nem tartoznak a véleménynyilvánítás során megengedhető közlési formák közé. Az indoklás szerint aki csak lájkol egy ilyen durva kommentet, az önmagában nem jelent gondot. Az viszont már igen, ha a sértő hozzászólást nagy nyilvánosság felé megosztja.
A javasolt szöveg alapján, amennyiben egy online sajtótermék lehetőséget biztosít az olvasók számára a kommentelésre, köteles létrehozni egy világos szabályzatot, és hatékony intézkedéseket bevezetni a jogellenes vagy káros hozzászólások, különösen a gyűlöletkeltés, valamint az emberi méltóságot sértő megnyilvánulások kezelésére.
A Médiatanács egy új ajánlást bocsát ki, amely a megfelelő és hatékony szabályzatok kialakítására vonatkozik. Ezen ajánlások betartását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala fogja felügyelni hatósági jogkörével élve.
A javaslat értelmében a törvény bizonyos rendelkezései az Alaptörvényre hivatkozva sarkalatosnak számítanak, így elfogadásukhoz kétharmados többségre van szükség. A tervezet szerint a törvény 2025. január 1-jén lépne életbe. Kulcskérdés, hogy milyen határokat állítanak fel, és mi minősül majd büntethető cselekménynek. Nagy Attila Tibor arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvény értelmében büntetni kívánják azt, ha valaki kommentben más ember halálát kívánja.
"Kicsit aggódom a szólásszabadság helyzetéért, még ha nem is értek egyet azzal, hogy bárki halálát kívánják" - mondta Nagy Attila Tibor.
(via Media1.hu, kép: Leudal.com)