Az algériai-marokkói határviszonyokról megfogalmazott nézetei miatt azonnal letartóztatták.


Nagy vihart kavart Franciaországban egy francia-algériai szerző, Boualem Sansal októberi, a jobboldalra sorolt Frontière-nek adott interjúja. Sőt, nem is csak a szokott közéleti vita indult be: az írót Algériában letartóztatták, ügyvédje szerint pedig az állambiztonság veszélyeztetésével gyanúsították meg.

Az iszlamizmus kritikájával foglalkozó szerző októberben egy interjú során kifejtette, hogy amikor Franciaország gyarmatosította Algériát, annak nyugati területe valójában Marokkó része volt. Samsal véleménye szerint Franciaország önkényesen meghúzott egy határt, ami nem tükrözte a valós földrajzi és kulturális viszonyokat. Az algériai hatóságok szerint ez a megjegyzés komoly fenyegetést jelent Algéria területi integritására.

Sansal volt az első arab származású író, aki 2012-ben Izraelbe látogatott, hogy részt vegyen egy irodalmi fesztiválon. Ez a lépése azonban heves reakciókat váltott ki az arab értelmiség körében, akik közül sokan cionizmus ügynökének bélyegezték meg őt, és azzal vádolták, hogy a nyugatnak próbál hízelegni, csupán irodalmi elismerésekért. Sansal megítélése a francia politikai tájban is megosztó, hiszen Omar Youssef Soulemaine, a száműzött szíriai író-újságíró, kritikusan említette a héten, hogy a francia baloldal egy része hogyan viszonyul a bebörtönzött szerzőhöz. Soulemaine szerint Sansal bátorságát számos fontos kérdésben bizonyította, ám a baloldalon mégis támadások érik őt Izrael támogatása miatt.

Sansalt a jelenlegi vádak fényében akár életfogytiglani börtönbüntetéssel is sújthatják, hiszen az elfogatóparancsot az algériai terrorizmusellenes ügyészség adta ki. Támogatói és a szólásszabadság védelmezői azonban világosan politikai fogolyként tekintenek rá. Az írót november 16-án a reptéren vették őrizetbe, és azóta eltelt másfél hét alatt semmilyen hírt nem adott magáról a családjának, akik már az egészségi állapota miatt kezdtek aggódni.

Idén jelent meg a szerző legújabb sci-fi regénye, Vivre (Élni) címmel. Habár a művekben gyakran bírálta az algériai hatóságokat, eddig nem tapasztalt konfliktust szülőföldje vezetésével. Az algériai közvélemény nagy része elítéli Sansal megnyilatkozásait, ugyanakkor a vélemények megoszlanak arról, hogy vajon indokolt volt-e az őrizetbe vétele. Egy helyi tanár például Facebookon tette fel a kérdést: "Annyira gyenge a nemzeti szuverenitás, hogy egy író szavai is képesek azt megingatni, miközben bármelyik történész könnyedén megcáfolhatja őket?"

Related posts