XIV. Leó pápa felfedte, hogy az egyházi diplomácia legfontosabb célja a vallási és politikai kapcsolatok erősítése, valamint a béke és megbékélés előmozdítása a nemzetek között.


XIV. Leó pápa a politikai és társadalmi béke megteremtését jelölte meg az egyházi diplomácia legfontosabb céljaként, amikor pápasága külpolitikai irányvonalát ismertette a Szentszéknél akkreditált diplomaták előtt egy csütörtöki audiencián. Magyarországot a Habsburg-Lotharingiai Eduárd képviselte az eseményen.

Az apostoli paloták Kelemen-termében tartott találkozón az új egyházfő hangsúlyozta, hogy a nemzetközi diplomáciai közösség a népek családjának képviseletét vállalja magára. E közösség az emberi értékek, valamint az élet közös örömeinek és fájdalmának megjelenítője.

Ami az egyház diplomáciai tevékenységét illeti, azt kiváltságok elérése helyett pásztori küldetés jellemzi, vagyis az emberiség javát szolgáló evangéliumi feladatvégzésnek számít "a közöny leküzdésére, a lelkiismeret folyamatos ébresztésére (..), a szegények, rászorulók és kiközösítettek kiáltására figyelve, valamint korunk meghatározó kihívásaira, a teremtett világ védelmétől a mesterséges intelligenciáig".

XIV. Leó megjegyezte, hogy Ferenc pápa halála és saját megválasztása során olyan államok is kifejezték részvétüket és jókívánságaikat, amelyek nem ápolnak diplomáciai kapcsolatokat a Vatikánnal.

XIV. Leó kifejezte, hogy saját élettapasztalatain keresztül, amely Észak- és Dél-Amerika, valamint Európa határain mozgott, a határok átlépésének vágyát tapasztalta meg, amely más emberek és kultúrák felfedezésén keresztül valósult meg. Mint az Ágoston-rend vezetője, lehetősége nyílt számos ország megismerésére is.

Az egyházfő a szentszéki diplomácia három alapkövének a békét, az igazságosságot és az igazságot emelte ki. Kiemelte, hogy sürgető szükség van a béke helyreállítására Ukrajnában és a Közel-Keleten.

Úgy gondolta, hogy a béke kifejezés gyakran kap negatív konnotációt, mivel sokszor a háború és a konfliktusok hiányára utal. Emberi jellemzőnek tartotta, hogy "állandó harci állapotban" létezünk mindennapi életünk különböző színterein: otthon, munkahelyen és a társadalomban. A sajtónak tartott beszélgetés során is hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a mai nyelvezetünkben is teret adjunk a békének, hiszen "a szavakkal is lehet sebezni és gyilkolni, nem csupán a fegyverekkel".

Nemzetközi párbeszédet, a fegyvergyártás leállítását sürgette Ferenc pápa legutolsó, húsvét vasárnapi beszédét idézve: "semmilyen béke nem lehetséges igazi lefegyverkezés nélkül (..) a népek védelem iránti igénye nem változhat általános fegyverkezési versennyé".

A béke alapja az igazságosság érvényesítése - fogalmazott XIV. Leó, utalva XIII. Leó híres szociális enciklikájára, a Rerum Novarumra. Rámutatott, hogy a Szentszéknek aktívan foglalkoznia kell a világot és a társadalmat sújtó "sokféle egyenlőtlenséggel és igazságtalansággal", amelyek méltatlan munkakörülményekhez és egyre inkább megosztott, konfliktusokkal terhelt társadalmakhoz vezetnek. Sürgette a globális egyenlőtlenség orvoslását, amely a gazdagok és szegények közötti szakadékot mélyíti el kontinensek és országok között, valamint a társadalmakon belül is. Kiemelte, hogy a harmonikus és békés társadalom alapja a "férfi és nő stabil kapcsolatára épülő" család. Az emberi méltóság védelmét hangsúlyozta, különös figyelmet fordítva a legsebezhetőbbekre, mint a születendő gyermekek, idősek, betegek és munkanélküliek, köztük a migránsok.

A pápa kiemelte, hogy ő maga is bevándorlók utódja: "Mindannyian, életünk során, lehetünk egészségesek vagy betegek, dolgozó emberek vagy munkanélküliek, élhetünk a hazánkban vagy idegen földön, de egy dolog biztos: méltóságunk mindvégig megmarad" - fogalmazott.

A béke megteremtésének alapvető pilléreiként a igazságot is kiemelte, hiszen a nemzetek közötti kapcsolatokban, akárcsak a virtuális térben, az igazság sokszor árnyalt és félreérthető jelentéseket hordozhat, ha hiányzik belőle a hiteles kapcsolódás lehetősége.

Eduárd Habsburg-Lotharingiai az MTI-nek nyilatkozva elárulta, hogy amikor kezet fogott XIV. Leó pápával, emlékeztette őt arra, hogy a magyar hívek folyamatosan imádkoznak érte. A pápa e szavakat örömmel fogadta. "Az egyházfő által felvetett témák tükrében úgy vélem, hogy a két állam közötti együttműködés rendkívül ígéretesen alakul" – nyilatkozta a szentszéki magyar nagykövet.

A vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin szentszéki államtitkár nem zárta ki, hogy XIV. Leó vasárnapi beiktatása keretében találkozókat is tart a szertartásra érkező delegációk vezetőivel, többek között J.D. Vance amerikai alelnökkel.

Related posts